Нова голова українського Amnesty International — про повернення організації, ветеранів в команді й права під час війни

Директорка українського офісу організації Amnesty International Вероніка Вельч під час інтервʼю Суспільному, Київ, 7 травня 2024 року. Суспільне Новини/Тетяна Джафарова

У серпні 2022-го року голова українського офісу міжнародного правозахисного руху Amnesty International Оксана Покальчук та частина української команди звільнилися на знак протесту проти пресрелізу організації, де йшлося, що ЗСУ наражають на небезпеку цивільних. Звіт прирівнював відповідальність між потерпілою стороною та нападником без врахування контексту. А ще — оприявнив міскомунікацію між авторами документа, який готували у Міжнародному секретаріаті організації, з українським офісом.

Після цього в Amnesty International "зробили висновки", розповідав Суспільному Денис Кривошеєв, заступник директора регіонального офісу Східної Європи та Центральної Азії. І почали готуватися до відновлення роботи в Україні. Наприкінці квітня в українського офісу Amnesty International зʼявилася нова очільниця — Вероніка Вельч, адвокаційниця та фахівчиня з міжнародного лобізму. Суспільне поспілкувалося з нею про напрямки роботи українського Amnesty International під її керівництвом, формування команди й про те, чому Україні так важливо бути включеною у систему міжнародного правозахисту.

Як зараз формується нова українська команда?

Частина команди пішла з Оксаною Покальчук на знак протесту. Це було сильне рішення. Воно посилило позиції Amnesty на міжнародній арені — про Україну почали по-іншому думати й говорити. Раніше нас могли не ставити в копії певних листувань — знову ж таки згадаємо випадок з тим самим звітом — це була свого роду ознака, що до українців не дослухаються. Тепер ці практики змінюються.

Зараз — період формування команди. Її частина працює в офісах за кордоном і ми чекаємо на їхнє рішення щодо повернення. Також до нас долучилося декілька нових людей. Я хотіла, аби в команді були ветерани, і з нами тепер Лєра БурлаковаВетеранка російсько-української війни (2014-2017), журналістка, письменниця, у неї серйозні компетенції у галузі журналістики. Але конкурс — це довгі процедури. Скажімо, голову українського Amnesty почали обирати минулого року, здається, у червні. Отже, пройшло 10-11 місяців до моменту поки відбулося призначення.

Чи ви відчуваєте, що цієї паузи було достатньо, щоб до Amnesty повернулася довіра з боку українського суспільства?

Ми всі перебуваємо в кризі довіри до багато чого. Люди переосмислюють все — від релігійних поглядів до віри в міжнародну архітектуру права. Той звіт Amnesty підняв на поверхню багато чого, про що напевно треба було давно запитати, але ми боялися це зробити. Зараз буде багато залежати від того, як ми вибудуємо роботу.

Директорка українського офісу організації Amnesty International Вероніка Вельч під час інтервʼю Суспільному, Київ, 7 травня 2024 року. Суспільне Новини/Тетяна Джафарова

Новини України